top of page
Szukaj

Chopin w Japonii

Between 28.05 - 06.06 I had an opportunity to give 3 piano recitals in Japan. Concerts took place in Osaka, Hamamatsu and Tokyo. I would like to thank the audience for warm applauses, organisers for taking care of me and ポーランド広報文化センター Polish Institute in Tokyo for helping me with many trip organisation aspects.

Professor Ewa Pobłocka - thank you for an amazing recital! I am inspired by the quality of sound and extremely deep interpretations that provoked me to search even more for the truth behind every composition.

Festival ended up for me with huge success.


***


W dniach 28.05 - 06.06 przebywałem w Japonii, gdzie wykonałem 3 recitale Chopinowskie. Koncerty odbyły się w Osace, Hamamatsu i Tokio. Dziękuję publiczności za ciepłe przyjęcie, organizatorom festiwalu za ciągłą opiekę i ポーランド広報文化センター Instytut Polski w Tokio za pomoc na wielu płaszczyznach w zorganizowaniu mojego pobytu w Kraju Wschodzącego Słońca.

Profesor Ewa Pobłocka - Pani recital był fantastyczny! Ten wieczór zainspirował mnie do jeszcze większego wgłębienia się w narrację i treść każdej kompozycji.

Festiwal zakończył się dla mnie ogromnym sukcesem.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 maja

Comments


bottom of page